Typy začervenania

Príznaky rosacey sa často zamieňajú za akné alebo iné druhy začervenania v oblasti tváre. Z hľadiska nastavenia adekvátnej liečby je preto správna diagnostika kľúčová. Príznaky sa totiž môžu zhoršovať, pokiaľ nie sú vhodne liečené.

Fieldset

Akné

Akné je časté ochorenie kože, pri ktorom sa vlasové folikuly upchávajú odumretou pokožkou, mazom a baktériami, čo vedie k zápalu. Prejavuje sa tvorbou bielych a čiernych bodiek, vyrážok, zapálených uzlov a cýst. Príčin tvorby akné je viacero, ide trebárs o zvýšenú tvorbu mazu, hormónov, genetické faktory, bakteriálny rast a mnohé ďalšie príčiny. Na rozdiel od akné je rosacea zvyčajne lokalizovaná v strednej časti tváre, sú prítomné červené cievky, ale chýbajú biele a čierne bodky.

Fieldset

Alergický kontaktný ekzém

Alergický kontaktný ekzém je zápalové kožné ochorenie, ktoré vzniká u precitliveného jedinca po pôsobení alergénu na kožu. Prejavuje sa väčšinou ako červená, svrbivá vyrážka, niekedy sa vytvoria aj pľuzgieriky, chrasty alebo zhrubnutie kože. Alergický ekzém môže vyvolať mnoho alergénov, napríklad mydlá, dekoratívna kozmetika, vonné látky, šperky či rastliny. Tento stav zvykne pretrvať hodiny po tom, čo došlo k samotnému kontaktu s alergénom, ktorý sa považuje za spúšťač reakcie.

Fieldset

Spálenie slnkom

Ku spáleniu slnkom dochádza v dôsledku nadmerného nadmerného pôsobenia ultrafialového žiarenia na kožu. Prejavuje sa sčervenaním a bolestivosťou pokožky, ktorá je horúca na dotyk. Zvyčajne sa objaví v priebehu niekoľkých hodín po slnení. Pri prehriatí organizmu sa okrem kožných prejavov môžu pridružiť aj bolesti hlavy, pocit na vracanie a slabosť.

Fieldset

Alkoholové začervenanie

Alkoholové začervenanie je stav, ktorý sa často objavuje pri nadmernom požívaní alkoholických nápojov. U každého človeka je individuálne a nastupuje pri rôznych hladinách alkoholu. Typickým príznakom sú červené fľaky v oblasti tváre, čo je spôsobené konzumáciou alkoholu, ktorý rozširuje cievy. Pitie alkoholických nápojov môže byť spúšťačom rosacey, ale rosacea sa môže prejaviť aj u abstinentov. 

Fieldset

Periorálna dermatitída

Periorálna dermatitída je začervenanie pokožky najmä v okolí úst, ale prejavy sa niekedy rozšíria aj na celú tvár. Bývajú prítomné červené fľaky, drobné vyrážky a jemné ošupovanie kože. Periorálna dermatitída môže vzniknúť pri používaní nevhodnej kozmetiky, zubných pást alebo po dlhodobej aplikácii kortikoidných krémov.

Zmeny na koži je potrebné konzultovať s dermatológom, ktorý navrhne vhodnú liečbu.

Zoznam lekárov

Vyhľadávanie najbližšieho dermatológa

Návšteva dermatológa je najúčinnejšou cestou ako riešiť kožné ochorenia vrátane rosacey.

Prešov
Trnava
Bratislava
Nitra
Trenčín
Žilina
Banská Bystrica
Košice