O chorobe

Rosacea (rozacea, ružovka) je chronické, ale liečiteľné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým centrálnu časť tváre. Hoci sa vyvíja mnohými spôsobmi a v rôznom veku, prvé prejavy sa zvyčajne začínajú objavovať po dovŕšení 30. roku života. Príznakmi rosacey sú začervenanie líc, nosa, brady a čela. Spočiatku sú zmeny prechodné, ale časom môže byť začervenanie výraznejšie a trvalé, pričom sú viditeľné aj krvné cievy. 

Ak sa rosacea nelieči, často dochádza k vzniku pupienkov a zápalových hrboľov a v závažných prípadoch, najmä u mužov, môže prebytočné tkanivo spôsobiť zhrubnutie kože nosa. Až u 50 % pacientov sú tiež postihnuté oči, ktoré sú podráždené, suché a akoby podliate krvou.

Hoci rosacea môže postihnúť kohokoľvek, vyskytuje sa častejšie u ľudí so svetlou pleťou, modrými očami a svetlými vlasmi. Porucha je častejšia u žien, ale závažnejší priebeh má u mužov. Existujú tiež dôkazy o tom, že rosacea má tendenciu vyskytovať sa v rodinách a môže byť obzvlášť rozšírená u osôb severského alebo východoeurópskeho pôvodu.

Zoznam lekárov

4 podtypy ochorenia

  

Začervenanie tváre

Začervenanie tváre je najbežnejším zo štyroch podtypov ochorenia a postihuje viac ako tri štvrtiny ľudí
s rosaceou. Často zažívajú návaly tepla a prechodné alebo trvalé začervenanie tváre.
U niektorých pacientov sa objavia aj trvalo rozšírené malé krvné cievy, štípanie a pálenie kože. Najčastejšou vyvolávajúcou príčinou býva zmena teploty prostredia, emócie, štipľavé, horúce jedlo či pobyt na slnku.

Obrázok

Pupienky alebo hnisavé pľuzgieriky

Pri pretrvávajúcom začervenaní tváre, ale aj bez neho, sa môžu u ľudí s rosaceou vytvoriť aj pupienky (papuly) a hnisavé pľuzgieriky (pustuly).

Obrázok

Zhrubnutie pokožky nosa

Rosacea sa niekedy prejavuje zväčšením nosa z prebytočného tkaniva. Koža je zhrubnutá a posiata nepravidelnými povrchovými hrboľčekmi, ktoré sa v zriedkavých prípadoch môžu vyvinúť aj v iných oblastiach ako na nose.

Obrázok

Podráždené oči

Rosacea postihuje oči
u mnohých pacientov a môže viesť k ich podráždeniu, svrbeniu, pocitu suchosti a začervenaniu. Ďalšimi príznakmi môžu byť aj opuchnuté viečka či jačmeň na oku.

Obrázok

Príčiny

Aj keď príčina rosacey nie je presne známa, existujú rôzne teórie o pôvode ochorenia. Odvíjajú sa najmä od jeho primárnych vonkajších príznakov ako sú začervenanie, pupienky, hrbole a rozšírené malé viditeľné krvné cievy. K rizikovým faktorom patria:

Poruchy imunitného systému

Jednou z primárnych reakcií spôsobených imunitným systémom je zápal. Z tohto dôvodu vedci skúmajú niektoré z jeho zložiek ako potenciálne príčiny príznakov rosacey.

Poruchy tvárových krvných ciev

Pobyt na slnku a vystavenie pokožky ultrafialovému (UV) žiareniu vedie k tvorbe rastového faktora krvných ciev (VEGF), vďaka čomu sa najmä u ľudí so svetlejšou pleťou viac rozrastajú viditeľné krvné cievy a vznikajú príznaky rosacey. 

Poruchy nervového systému

Vedci zistili, že pri rosacei stúpa počet niektorých nervových zakončení v okolí ciev. 

Nervový systém je úzko spojený s vaskulárnym systémom pri vytváraní typických príznakov, čo naznačuje, že vznikajúce začervenanie a zápaly môžu byť súčasťou toho istého procesu.

 

 

 

Prítomnosť mikróbov a roztočov Demodex

Na ľudskej tvári sa vyskytuje viacero parazitov, u ľudí s rosaceou sú však premnožené roztoče Demodex. Veľa sa diskutovalo o tom, či ich zvýšený počet je príčinou alebo dôsledkom ochorenia. Ukazuje sa však, že nadmerný počet roztočov Demodex môže u ľudí s rosaceou vyvolať imunitnú reakciu, alebo že zápal môže byť spôsobený určitými baktériami spojenými s roztočmi.

Výskumy naznačujú, že náchylnosť na vznik ochorenia môže byť dedičná a v súčasnosti prebiehajú ďalšie genetické štúdie.

Zoznam lekárov

Spúšťače

Vzplanutie rosacey môžu provokovať spúšťacie faktory, ktoré môžu byť iné u každého jedinca. Čo uškodí jednému, nemusí vyvolať rovnakú reakciu u druhého. Je preto dobré si odsledovať, čo zhoršuje začervenanie tváre.

Slnečné žiarenie

Najbežnejší spúšťací faktor. Pokiaľ vás trápi začervenanie tváre, obmedzte pobyt na priamom slnku a chráňte sa pred slnečným žiarením – používajte ochranné krémy, klobúky, šiltovky a slnečné okuliare.

Počasie a teplota

Silný vietor, chladné a horúce počasie, ale aj prostredie. Patrí sem napríklad i horúci kúpeľ, pobyt v saune či v kryokomore.

Strava a nápoje

Vyvarujte sa najmä horúcich nápojov, kofeínu, alkoholu, ale aj príliš koreneným a pikantným jedlám.

Intenzívne cvičenie

Ideálne je zvoliť si šport, pri ktorom si kontrolujete intenzitu a tempo. Vďaka tomu budete môcť regulovať prekrvenie a potenie.

Stres

Úzkosť, obavy, stres sa môžu odraziť na stave vašej pleti. Snažte sa uvoľniť, upriamiť svoje myšlienky iným smerom a vnímať svet pozitívne.

Zdravotný stav

Niekedy môže začervenanie tváre zvýrazniť vysoký krvný tlak, chronický kašeľ alebo návaly tepla v menopauze.

Kozmetika

Na pleť negatívne pôsobí mechanické podráždenie kože, konkrétne škriabanie, drhnutie či trenie tváre, používanie peelingu. Začervenanie môžu zhoršovať aj dráždivé kozmetické výrobky – mydlo, pleťové vody s obsahom alkoholu, laky na vlasy, mastné krémy či aromatické spreje.

Diagnostika

Stanovenie diagnózy je výhradne v rukách kožného lekára a je založené na anamnéze prejavov a na aktuálnom klinickom obraze ochorenia. Je potrebné vylúčiť iné ochoreníia postihujúce tvár, ako sú napríklad akné, ekzém alebo periorálna dermatitída, keďže majú podobné príznaky. Medzi charakteristický príznak rosacey, ktorý ju odlišuje od väčšiny kožných chorôb, patrí prítomnosť trvalo rozšírených krvných ciev. Včasná diagnostika a liečba sú dôležité pre zastavenie postupu choroby a získanie kontroly nad rosaceou. 

Včasná diagnostika ochorenia je veľmi dôležitá.

Vyhľadajte odborníka, s ktorým tieto príznaky možno konzultovať.

Zoznam lekárov

Vyhľadávanie najbližšieho dermatológa

Návšteva dermatológa je najúčinnejšou cestou ako riešiť kožné ochorenia vrátane rosacey.

Prešov
Trnava
Bratislava
Nitra
Trenčín
Žilina
Banská Bystrica
Košice