Prieskum: Rosaceu zhoršuje nosenie rúška či respirátora

20. 4. 2021

Pandemická situácia spôsobila, že prekrytie dýchacích ciest je nevyhnutné tak pri pobyte vonku, ako aj v interiéri. Pre ľudí s akýmkoľvek kožným ochorením tváre však táto skutočnosť predstavuje nekončiacu výzvu. Dochádza totiž k mechanickému dráždeniu kože aj k jej vysúšaniu.

Pod rúškom

Nedávny prieskum, ktorý uskutočnila spoločnosť Galderma, naznačuje, že nosenie rúška alebo respirátora môže mať vplyv na zhoršenie prejavov kožného ochorenia rosacea a zároveň znamená aj prepad v návštevnosti kožných ambulancií.

Do online prieskumu sa zapojilo 220 respondentov z Nemecka a Kanady. Rosaceu malo diagnostikovanú kožným lekárom 87 % z nich, zvyšných 13 % sa na základe príznakov domnievalo, že trpí touto chorobou. Až dve tretiny (63 %) uviedlo, že vplyvom prekrytia tváre pociťujú zhoršenie príznakov vrátane začervenania (75 %),   pupienkov a/alebo hnisavých pľuzgierikov (72%) a väčšieho počtu vzplanutí (53%).

Napriek tomu, že prekrytie tváre zhoršuje rosaceu, až polovica pacientov (52 %) uviedla, že za rúško či respirátor skrývajú svoje ochorenie. Alarmujúce tiež je, že 40 % ľudí zapojených do prieskumu odmieta chodiť von tak často ako pred pandémiou, aby sa vyhli nežiaducim účinkom na tvári spôsobených jej prekrytím.

Menej lekárskych predpisov, viac experimentovania

Viac času každodennej starostlivosti o pleť však začalo venovať 30 % opýtaných. Prieskum taktiež ukázal, že vzhľadom na zhoršujúci sa stav až 51 % vyskúšalo nový produkt bez lekárskeho predpisu a iba 27 % pacientov si dalo predpísať novú liečbu.

Rosacea je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré má štyri podtypy. Ak sa nelieči, má tendenciu sa zhoršovať a prejsť do ďalšieho štádia. Správnou a dlhodobou terapiou sa dá dosiahnuť ústup prejavov a zvýšenie kvality života pacientok a pacientov. Dôležitá je úprava životosprávy, ochrana pred ultrafialovým žiarením, odstránenie provokačných faktorov a používanie vhodnej dermokozmetiky. Pre stanovenie správnej účinnej liečby je kľúčové vyhľadať pomoc dermatológa, ktorý predpíše účinnú liečbu.

 

Pomoc je namieste

O nepriaznivom vplyve nosenia rúška či respirátora informovala nezávislá talianska štúdia, ktorá bola verejne prezentovaná v januári na výročnom kongrese Európskej akadémie dermatológie. Vedci skúmali kožu 36 účastníkov, 22 žien a 14 mužov, s rosaceou v čase pred začiatkom pandémie a následne po šiestich týždňoch po vyhlásení povinnosti nosenia rúšok na verejnosti. Spomedzi pacientov malo 23 ľudí pupienky a hnisavé pľuzgieriky a 13 trpelo erytémom, čiže malo začervenanú tvár. Účastníci štúdie nosili rúško v priemere osem hodín denne. Vedci z Milána dospeli k záveru, že dlhodobé nosenie rúška výrazne zhoršuje stav rosacey.  

 

Vyhľadávanie najbližšieho dermatológa

Návšteva dermatológa je najúčinnejšou cestou ako riešiť kožné ochorenia vrátane rosacey.

Prešov
Trnava
Bratislava
Nitra
Trenčín
Žilina
Banská Bystrica
Košice