Prehľad možností liečby rosacey

26. 3. 2021

Rosacea sa zatiaľ nedá vyliečiť, ale správnou a dlhodobou terapiou sa dá dosiahnuť ústup prejavov a zlepšenie kvality života pacientok a pacientov. Dôležitá je úprava životosprávy, ochrana pred ultrafialovým (UV) žiarením, odstránenie provokačných faktorov a používanie vhodnej dermokozmetiky. Pre stanovenie správnej účinnej liečby je nevyhnutné vyhľadať dermatológa. V prípade postihnutia očí je nutné navštíviť oftalmológa.

 

Lokálna liečba

Z lokálnych liekov sa používa brimonidín, ivermektín, metronidazol, kyselina azelaová, antibiotiká, benzoylperoxid, retinoidy, ichtamol a prípravky so sírou.

Brimonidín sa používa pri trvalom začervenaní tváre, teda pri prvom subtype ochorenia. Na Slovensku momentálne nie je k dispozícii.  

Ivermektín má protizápalový účinok a vedie k zníženiu počtu roztočov Demodex folliculorum, preto je účinný v liečbe druhého subtypu rosacey.

Metronidazol znižuje začervenanie a pôsobí aj na zapálené a hnisavé vyrážky. Pri jeho používaní je nutné sa dôsledne chrániť pred UV žiarením, ktoré výrazne znižuje jeho účinnosť.

Kyselina azelaová spôsobuje ústup začervenania, zapálených a hnisavých vyrážok.

Lokálne antibiotiká sa obvykle používajú v kombinácii s benzoylperoxidom na liečbu zapálených a hnisavých vyrážok.

Lokálne retinoidy majú tiež dobrý efekt na vyrážky, ale slabý na začervenanie kože.

Ichtamol a prípravky so sírou majú protizápalový a protisvrbivý účinok, podporujú regeneráciu kožných buniek.

 

Celková liečba

V prípade nedostatočnej účinnosti lokálnej liečby sa pri druhom, treťom a štvrtom subtype rosacey používa celková liečba, najčastejšie tetracyklínovými antibiotikami, izotretinoínommetronidazolom.

 

Fyzikálne metódy

Z fyzikálnych metód možno použiť lasery a liečbu intenzívnym pulzným svetlom na liečbu rozšírených cievok (teleangiektázií), ale aj manuálnu lymfodrenáž.

 

Chirurgická liečba

Je nutná v treťom subtype, a to v prípade pokročilej fymatóznej formy, pri ktorej však pripadá do úvahy aj terapia CO2 laserom.

 

 

 

Upozornenie: Liečbu stanoví dermatológ každému pacientovi na mieru, nepoužívajte preto liečivá od iných osôb. Čo pomohlo im, vám pomôcť nemusí, ba naopak – môže stav aj zhoršiť. Nemáte svojho dermatológa? Na našej mape si vyhľadáte špecialistu vo svojom regióne.

Vyhľadávanie najbližšieho dermatológa

Návšteva dermatológa je najúčinnejšou cestou ako riešiť kožné ochorenia vrátane rosacey.

Prešov
Trnava
Bratislava
Nitra
Trenčín
Žilina
Banská Bystrica
Košice