Máte červenú tvár? Dôvodov je minimálne 11.

16. 6. 2021

Príznaky rosacey sa často zamieňajú za akné alebo iné druhy začervenania v oblasti tváre. Správnu diagnózu určí až dermatológ.

 

 

Rosacea

Rosacea má 4 subtypy a je to chronické, ale liečiteľné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým centrálnu časť tváre. Hoci sa vyvíja mnohými spôsobmi a v rôznom veku, prvé prejavy sa zvyčajne začínajú objavovať po dovŕšení 30. roku života. Príznakmi rosacey sú začervenanie líc, nosa, brady a čela. Spočiatku sú zmeny prechodné, ale časom môže byť začervenanie výraznejšie a trvalé, pričom sú viditeľné aj krvné cievky.  Ak sa rosacea nelieči, často dochádza k vzniku vyrážok a zápalových hrboľov a v závažných prípadoch, najmä u mužov, môže dôjsť k zhrubnutiu kože nosa. Až u 50 % pacientov sú tiež postihnuté oči, ktoré sú podráždené, suché a akoby podliate krvou.

 

Akné

Akné je časté ochorenie kože, pri ktorom sa chĺpkové folikuly upchávajú odumretou pokožkou, mazom a baktériami, čo vedie k zápalu. Prejavuje sa tvorbou bielych a čiernych bodiek, vyrážok, zapálených uzlov a cýst. Príčin tvorby akné je viacero, ide napríklad o zvýšenú tvorbu mazu, hormónov, genetické faktory, bakteriálny rast a mnohé ďalšie príčiny. Na rozdiel od akné je rosacea zvyčajne lokalizovaná v strednej časti tváre, bývajú prítomné červené cievky, ale nie biele a čierne bodky.

 

Seboroická dermatitída

Chronické zápalové ochorenie kože u detí aj dospelých nemá jasné príčiny. U malých detí má charakter mastných šupín žltkastej farby najmä vo vláskoch, v dospelosti ide o tvorbu mastných alebo suchých belavých šupín tak vo vlasoch, ako aj na tvári či v kožných záhyboch. Tento typ dermatózy sa vyskytuje pomerne často, postihuje až 3 % populácie.

 

Lupus

Systémový lupus erythematosus je autoimunitné ochorenie. Z neznámych príčin sa imunitné bunky vzbúria proti vlastným bunkám, začnú ich poškodzovať, čím vyvolávajú chronické zápaly. Približne tri štvrtiny pacientov trpia kožnými prejavmi - plošné sčervenanie kože, žihľavka, vyrážky a alergia na slnko. Typickým prejavom je motýľovitý erytém, čiže vytvorenie červeného fľaku na lícach a koreni nosa.

 

Alergický kontaktný ekzém

Alergický kontaktný ekzém je zápalové kožné ochorenie, ktoré vzniká u precitliveného jedinca po pôsobení alergénu na kožu. Prejavuje sa väčšinou ako červená, svrbivá vyrážka, niekedy sa vytvoria aj pľuzgieriky, chrasty alebo zhrubnutie kože. Alergický ekzém môže vyvolať mnoho alergénov, napríklad mydlá, dekoratívna kozmetika, vonné látky, šperky či rastliny. Tento stav zvykne pretrvať hodiny po tom, čo došlo k samotnému kontaktu s alergénom, ktorý sa považuje za spúšťač reakcie.

Psoriáza

Psoriáza je chronické zápalové kožné ochorenie postihujúce 2 – 3 % stredoeurópskej populácie. Jej špecifikom je to, že sa môže objaviť v ktoromkoľvek vekovom období. V detskom veku je častejšia u dievčat, v dospelosti sa pomer oboch pohlaví vyrovnáva. Prvé maximum výskytu je medzi 15. – 25. rokom, druhé maximum medzi 57. – 60. rokom života. Je pravda, že väčšinou psoriázou trpia ľudia, v ktorých rodine sa vyskytuje. Ide o autoimunitné ochorenie, keď sa nová koža tvorí oveľa rýchlejšie, čo sa prejavuje začervenanými zhrubnutými ložiskami, na ktorých sa tvoria striebristé šupiny.

 

Atopická dermatitída

Toto chronicky prebiehajúce zápalové ochorenie kože sprevádza svrbenie a začervenanie. Koža je na dotyk suchá a na vonkajšie podnety reaguje podráždene. Ide o dlhotrvajúci a chronický stav, v rámci ktorého sa striedajú obdobia kľudu so vzplanutiami, kedy sa môže vyskytnúť aj mokvanie. Ekzém, ako sa táto diagnóza ľudovo nazýva, často sprevádzajú astma alebo alergická nádcha. Zvýšené riziko atopie majú potomkovia ľudí, ktorí majú alergie alebo atopickú dermatitídu. Objavuje sa už v detskom veku, no u mnohých detí sa časom zmierni až odznie, ale v dospelosti sa po dlhšej pauze môže u niektorých z nich opäť objaviť.

 

Spálenie od slnka

K spáleniu od slnka dochádza v dôsledku nadmerného pôsobenia ultrafialového žiarenia na kožu. Prejavuje sa sčervenaním a bolestivosťou pokožky, ktorá je horúca na dotyk. Zvyčajne sa objaví v priebehu niekoľkých hodín po slnení. Pri prehriatí organizmu sa okrem kožných prejavov môžu pridružiť aj bolesti hlavy, pocit na vracanie a slabosť. Slnečné žiarenie je tiež najčastejší spúšťač rosacey a môže jej stav výrazne zhoršiť.

 

Alkoholové začervenanie

Pri nadmernom požívaní alkoholických nápojov dochádza k začervenaniu tváre. U každého človeka je individuálne a nastupuje pri rôznych hladinách alkoholu. Typickým príznakom sú červené fľaky, lebo alkohol rozširuje cievy. Pozor, pitie alkoholických nápojov môže byť spúšťačom rosacey, ale rosacea sa môže prejaviť aj u abstinentov. 

 

Periorálna dermatitída

Periorálna dermatitída je začervenanie pokožky najmä v okolí úst, ale prejavy sa niekedy rozšíria aj na celú tvár. Bývajú prítomné červené fľaky, drobné vyrážky a jemné ošupovanie kože. Periorálna dermatitída môže vzniknúť pri používaní nevhodnej kozmetiky, zubných pást alebo po dlhodobej aplikácii kortikoidných krémov.

 

Reakcia na lieky

Niektoré lieky zvyšujú citlivosť kože na UV žiarenie. A tak môžu spôsobiť reakciu na koži podobnú spáleniu od slnka, keď trávite čas vonku počas dňa, prípadne spôsobia alergickú reakciu vo forme začervenanie kože, jej výsev či opuch. Taktiež používanie niektorých lokálnych liekov, teda prípravkov na predpis určených na natieranie postihnutého miesta, môže viesť k začervenaniu tváre.

 

Vyhľadávanie najbližšieho dermatológa

Návšteva dermatológa je najúčinnejšou cestou ako riešiť kožné ochorenia vrátane rosacey.

Prešov
Trnava
Bratislava
Nitra
Trenčín
Žilina
Banská Bystrica
Košice